poniedziałek, 7 lipca 2014

Adoracja - a po co?

Wakacje już trwają, słoneczna pogoda zachęca do korzystania z odpoczynku na łonie natury, co niektórzy już cieszą się urlopami, a co słychać we wspólnocie „Jerozolima”?      
23 czerwca spotkaliśmy się tradycyjnie u Bogusi na świętowaniu wigilii narodzin św. Jana Chrzciciela, biesiadując przy ognisku, wspólnie śpiewając, a nawet pływając :) W najbliższą niedzielę niektórzy z nas wyjadą na rekolekcje gdańskiej Odnowy w Duchu Świętym, które odbędą się w Jamnie koło Bytowa; poprowadzi je o. Arnold Liebig OFM. Poza tym, podobnie jak podczas roku szkolnego, trwają nasze środowe spotkania modlitewne, na które zresztą jak zawsze serdecznie wszystkich zapraszamy. Planowo, jak w każdą trzecią środę miesiąca, która obecnie przypada na 16 lipca, odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z modlitwą wstawienniczą, na którą też serdecznie zapraszamy.

A nawiązując do wspomnianej adoracji, chciałabym przypomnieć, że w ubiegłym roku, w czerwcu na naszym blogu pojawił się tekst pt. : „Jak adorować Jezusa w Eucharystii?”. Dziś, chcę zaproponować inny, w którym sam Pan Jezus wyjaśnia, co jest istotą adoracji i w jakim celu mamy to robić. Jezus powiedział to rumuńskiej zakonnicy z Dzieła Adoracji Eucharystycznej, w minionych czasach reżimu komunistycznego, gdy tamtejszy Kościół działał w podziemiu.


Zatem, w jakim celu mamy adorować Jezusa – Hostię?

„Oto cel adoracji (…): abyś w łączności ze Mną prowadziła to samo życie, polegające na wielbieniu Boga, na dziękczynieniu i wdzięczności, miłości Boga i ludzi; abyś wiodła życie będące ofiarą przebłagalną za grzechy świata, wypełnione modlitwą  o spełnienie się planów Bożych; abym założył w tobie i w każdej duszy, w całym Kościele i w ludzkości wszystkich czasów wieczne królestwo Trójcy Świętej. Abyś prowadziła życie w skupieniu, ofierze, pełne miłości i pokoju.
A zatem adoracja nie jest formą pobożności zewnętrznej, którą przybiera się przed tabernakulum i porzuca, wychodząc na ulicę, idąc do codziennej pracy, wracając do domy, będąc w teatrze czy w kinie – lub też odwiedzając przyjaciół, przebywając w środowisku rodziny (…), wypełniając obowiązki społeczne.
Prawdziwa adoracja jest Duchem i prawdą! Jest wewnętrzną siłą Bożą, która ogarnie całą swoją istotę, całe twoje życie i sprawi, że stanie się ono bardziej podobne do mojego. Dzięki Duchowi Świętemu, którego udzielam ci w Eucharystii, adoracja spowoduje, że twoje myśli i twoje serce, wola, wrażliwość i wszystkie twoje słowa, czyny i gesty nabiorą – zawsze i wszędzie – wartości nadprzyrodzonej.
Adoracja jest moim życiem w was i waszym we Mnie. Jest boską poufałością ze Mną, Przyjacielem ludzi (…) we wszystkich okolicznościach życia. Powtarzam tu słowa Ewangelii wypowiedziane do wszystkich ludzi wszystkich wieków, ale przede wszystkim do czcicieli Eucharystii: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi…”. *

*Dialogi eucharystyczne. Świadectwo wiary Kościoła milczenia, Poznań 2011, s. 27-30. 

4 komentarze:

  1. 1. W czasie Mszy świętej Jezus przychodzi by ofiarować się Ojcu tak, jak na Golgocie. Składa w ofierze siebie całego, ofiaruje Ojcu wszystkie swoje rany. Dzięki tej ofierze Syna Ojciec zsyła na nas deszcz łask: Ducha Świętego, uzdrowienie, zbawienie, wszelkie dary niebios.

    2. W Najświętszej Eucharystii zawiera się bowiem całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom.

    3. W Eucharystii jest Chrystus, bo ten sakrament jest Ciałem Chrystusa. Nie jest to pokarm dla ciała, ale dla duszy. Ciało Boga jest ciałem duchowym. Ciało Chrystusa jest Ciałem Ducha Bożego, ponieważ Chrystus jest Duchem.

    4. Eucharystia jest źródłem wszelkiej formy świętości i każdy jest wezwany do pełni życia w Duchu Świętym. Iluż świętych uczyniło autentycznym swoje życie dzięki pobożności eucharystycznej!

    5. Tam, gdzie jest jedna z Osób Najświętszej Trójcy, są także pozostałe dwie Osoby. Powinniśmy więc adorować i dziękować Ojcu, otwierać się i otrzymywać Ducha Świętego!

    6. Kiedy w Komunii Świętej przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, przekazuje On nam także swego Ducha.

    7. Każde przyjęcie Ciała Chrystusa staje się wylaniem Ducha Świętego. Osobistą Pięćdziesiątnicą.

    8. Dar Ducha Świętego każdy otrzymuje na chrzcie świętym. Odnawia się on później w ciągu całego naszego życia poprzez przyjmowanie Komunii świętej i innych sakramentów.

    9. Nazwał chleb swoim żyjącym Ciałem, napełnił go sobą samym i swoim Duchem. A kto go z wiarą spożywa, spożywa Ogień i Ducha. Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, spożywajcie z tym Ducha Świętego.

    10. Spożywajcie z wiarą bez wahania, gdyż to jest Ciało moje, a kto je spożywa z wiarą, razem z nim spożywa ogień Bożego Ducha.

    11. Przyszedłem przynieść ogień na ziemię za pośrednictwem Eucharystii broczącej krwią i chcę, aby zapłonął.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękne dzięki za tak wspaniałe cytaty! Do rozważania każdy z nich. Jeden fragment na jeden dzień. Pozdrawiam!

      Usuń
    2. 1. Ja też dziękuję - za wpis, zwłaszcza za przedostatni akapit. Bez niego nie byłoby cytatów. Pewnie byłyby inne, ale nie te :)

      2. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. dzięki za piękną istotę Eucharystii jaką jest Chrystus żywy w białej Hostii , który jest w nas kiedy Go spożywamy i napełnia nas swoją siłą i mocą , ożywia nas swoim duchem bożym i oczyszcza duszę. Wielkie dzięki za wartościowe cytaty.

      Usuń